Debreceni Nagyerdő, a tökéletes kirándulóhely
Kirándulj a Nagyerdőn!
A kirándulás és túrázás szerelmesei sokszor vágnak bele hatalmas utakba, hogy kimozduljanak a város szürkeségéből, és egészséges levegőt szívva engedjék ki végre a fáradt gőzt, miközben szemet gyönyörködtető látványokban lehet részük.
Sokan azonban bele sem gondolnak, hogy nincs szükség feltétlenül hosszú utazáshoz, távoli helyek felfedezéséhez ahhoz, hogy mindebben részünk lehessen. Ugyanis kis hazánk is rendelkezik rengeteg látnivalóval és felfedezésre váró hellyel. Ebbe a csoportba tartozik például a páratlan szépségű debreceni Nagyerdő, melyben valóban mindenki megtalálja azt, ami számára a kikapcsolódást reprezentálja.
A Nagyerdő, ahogy azt már a korábbiakból sejteni lehet, Debrecen szívében várja a kiránduló kedvű csoportokat. Bár azt hinnénk, hogy nevét az erdő nagyságáról, területének a méreteiről kapta, mégsem erről van szó. Úgy tűnik inkább, hogy elnevezése hatalmas fáitól ered, melyek kora akár 100-120 évre is tehető. A legnagyobbra növő fái közé a kocsányos tölgyek tartoznak a maguk akár 25 méteres magasságukkal. Ugyanakkor található itt fehér nyár- és vadcseresznyefa, de könnyedén szemben találhatjuk magunkat itt a tatárjuharral, mezei juharral, mezei és hegyi szilfával, vadalma- és vadkörtefával, valamint a nagylevelű- és az ezüst hárssal.
Ezek a fák mind igen sokféle élőhelyet biztosítanak a számos állat- és növényfaj számára. Ezek között olyanok is találhatók, melyek szinte ritkaság számba mennek már országunkban. Ilyenek például a közönséges tölgyes páfrány, a nagyvirágú ibolya, a sárga árvacsalán, a télizöld meténg vagy a gyöngyvirág. De csodálatos látványt nyújt a keleti kontyvirág, a fodros gólyaorr, a virágrúgó kakukktorma vagy a saspáfrány is.
Sajnos akadnak olyan növények is, melyek annak ellenére is kipusztultak, hogy az erdő természetvédelmi területként van számon tartva. Ilyenek például az egyhajúvirág, a hóvirág, a magyar kökörcsin, a tavaszi kankalin, az erdei szellőrózsa, a széles levelű nőszőfű, a homoki nőszirom, a közönséges borkóró és erdei borkóró, a kétlevelű sarkvirág, a buggyos kocsord és citromkocsord és a nagy ezerjófű.
Természetesen a debreceni Nagyerdő állatvilága is tartogat a számunkra meglepetéseket. Ugyanis a területen jelenleg 2 fokozottan védett, 49 védett gerinces és 39 védett gerinctelen állatfajt tartanak számon. Így olyan fajokkal találkozhatunk itt, mint a sisakos sáska, imádkozó sáska, a nagy hőscincér, az aranyos bábrabló, a troxbogár, az örvös légykapó, az ökörszem, a darázsölyv, a héja, az egerészölyv, a fekete harkály, a zöld küllő, a nagy fakopáncs, a csuszka, az őz, a borz, a vaddisznó, a nyest, a mogyorós pele vagy a dolmányos varjú.
Azonban sajnos itt is akadnak olyan fajok, melyek eltűntek a Nagyerdőből, ezek például a törpesas, a békászó sas, a kék vércse, a barna kánya, a kis héja, de már évek óta nem lehet látni sem a hollót, sem az erdei szalonkát vagy a vörös kányát, és ez a helyzet a szalakótával és a lappantyúval is.
Persze a gyönyörű táj, a növény- és állatvilág mellett más is ide vonzhatja az érdeklődőket, ugyanis számos kikapcsolódási lehetőség vár az ide látogatókra. Itt van például a Békás-tó, melyet játszótér, pihenőhelyek és sétautak öveznek. A tónak pedig igazi festői szépséget ad az azon átívelő hidacska, valamint a tavirózsák és a nőszirom. Érdekelhet minket a Medgyessy sétány, melyen neves írók és költők szobraival találkozhatunk.
De a gyógyfürdők vagy az élményfürdők szerelmesei sem fognak csalódni, ha Debrecenbe látogatnak. Az állatkert vagy a vidámpark pedig a kicsiknek is számos szórakozási lehetőséget kínál. Ha pedig valami különlegesre vágynánk, akkor mindenképpen meg kell látogatni az itt elhelyezkedő Ködszínházat és a Nagyerdei Víztornyot!
Láthatjuk tehát, hogy egy erdő nemcsak a természeti lehetőségeivel tud kecsegtetni minket, hanem sok mással is. Azonban ne feledjük, hogy ahhoz, hogy a debreceni Nagyerdő is még sokáig tudjon ilyen kiváló időtöltési lehetőségeket kínálni, vigyáznunk kell rá, és megbecsülnünk az anyatermészet páratlan ajándékait!